Filmy ruch oporu, druga wojna światowa

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje ruch oporu, druga wojna światowa. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Akcja filmu dzieje się w czasie II wojny światowej. Valiant jest gołębiem, któremu nigdy się nic nie udaje i który marzy o wstąpieniu do brytyjskich Królewskich Sił Lotniczych. Po wstępnym treningu Valiant wysłany zostaje z bardzo ważną przesyłką do okupowanej przez nazistów Francji.

Pianista

8,1
Biografia Władysława Szpilmana, wybitnego polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, który przeżył piekło wojny.

Żelary

7,2
Czeskie Brno, jest rok 1943, trwa okupacja niemiecka. W miejskim szpitalu pracuje młoda pielęgniarka Eliska. Pewnej nocy przywieziono do szpitala poważnie rannego chłopa Joza, z odległej, przygranicznej wsi Żelary. Pacjent musi mieć koniecznie przeprowadzoną transfuzję krwi, tej samej grupy co Eliska. Dziewczyna bez wahania ratuje mu życie, tworząc swoistą więź krwi. W szpitalu zawiązany jest ruch oporu, do którego należy także Eliska. Gestapowcy wpadają na ich trop, więc dziewczyna musi szukać bezpiecznego schronienia. Pomoc oferuje jej Joza zabierając ją do swojego drewnianego domku w górach. Mając fałszywe dokumenty tożsamości, Eliska nazywa się teraz Hana, z dnia na dzień staje się góralką...


Ta historia wydarzyła się naprawdę - w Berlinie w latach wojny, w mieście rozdartym prześladowaniami i nocnymi nalotami - rodzi się namiętność i miłość pomiędzy dwiema kobietami. Dla pierwszej związek ten okaże się najważniejszym wydarzeniem w życiu. Dla drugiej ta miłość to nadzieja na przetrwanie.
Ofelia nie ma łatwego życia. Mieszka z matką i jej nowym mężem. Aby sobie jakoś poradzić przed światem, który ją otacza ucieka w wyimaginowaną rzeczywistość. Ta jednak nie jest taka jak w bajkach, które czyta. Tam także trzeba walczyć o przetrwanie. Czy ucieczka w baśniowy labirynt może zmienić to, co nieuniknione?
Akcja filmu toczy się u schyłku II wojny światowej, przedstawiając dzieje żydowskiej dziewczyny pochodzącej z Niemiec, która cudem uchodzi z życiem, chroniąc się w Holandii. Tam przyłącza się do ruchu oporu, aby dowiedzieć się, kto jest odpowiedzialny za zdradzenie i wydanie jej rodziny w ręce nazistów.
Klasyka polskiej kinematografii. Serial Konrada Nałęckiego powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków. PRL-owskie władze chętnie traktowały serial jako materiał propagandowy, prezentujący obowiązującą wówczas wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie. Janek wstępuje w szeregi Wojska Polskiego do oddziału wojsk pancernych. Zostaje włączony do załogi czołgu o numerze 102. Wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami broni Olgierdem, Gustlikiem, Grigorijem i psem Szarikiem rusza wyzwolić ojczyznę. Dla dzisiejszego widza „Czterej pancerni i pies” pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.
Jest rok 1943. Holandia już od trzech lat jest pod okupacją, lecz dla Tuura i Lamberta II wojna światowa jest czymś odległym. W końcu jednak dociera i do ich miasta. Podczas gdy rodzina Tuura angażuje się w ruch oporu, tata Lamberta współpracuje z nazistami i namawia syna, by wstąpił do Hitlerjugend. Chłopcy pozostają jednak przyjaciółmi. Ale gdy do klasy chłopców dołącza Maartje, wszystko się zmienia. Zazdrość dzieli przyjaciół, a współpraca rodziny z nazistami odsuwa Lamberta od kolegów. Osamotniony chłopiec zdradza niewinny z pozoru sekret. Wszystko zmierza do nieuchronnej katastrofy.
Urodzony w zamożnej rodzinie Henri Grouès (Benjamin Lavernhe) był zarówno bojownikiem ruchu oporu, posłem, obrońcą bezdomnych, rewolucjonistą, jak i obrazoburcą. Od ław Zgromadzenia Narodowego po slumsy na paryskich przedmieściach – jego zaangażowanie na rzecz najsłabszych przyniosło mu międzynarodową sławę. Stworzenie Emmaüs i fala jego niezapomnianego uroku zimą 1954 roku uczyniły go ikoną. Jednak każdego dnia wątpił w swoje działania. Jego słabości, cierpienie, mało wiarygodne życie intymne pozostawały nieznane opinii publicznej. Zbuntowany biedą i niesprawiedliwością, często krytykowany, a czasem zdradzany, Henri Grouès miał tysiąc żyć i stoczył tysiąc bitew. W historii pozostawił ślad pod wybranym przez siebie imieniem: Abbé Pierre.

Kryptonim HHhH

6,2
6,0
Rok 1942. Trzecia Rzesza jest na szczycie. Czeski ruch oporu w Londynie postanawia zaplanować najbardziej ambitną operację militarną II wojny światowej: Antropoid. Dwóch młodych rekrutów, Józef Gabcik (Jack Reynor) i Jan Kubis (Jack O'Connell), trafia do Pragi, aby zamordować przywódcę nazistów - Reinharda Heydricha (Jason Clarke), szefa SS, gestapo i architekta "Ostatecznego Rozwiązania".
Słowa kluczowe

Proszę czekać…